نحوه قیمت گذاری بلیط هواپیما چگونه است؟

سه شنبه, 17 داردیبهشت 1398 - 11:37

بلیط هواپیما از چه جایی و چگونه قیمت گذاری می شود؟

 

زمانی خرید بلیط هواپیما برای سفر یک کار ساده خیلی راحت و پیش پا افتاده بود حالا اما با وجود انواع بلیط های مختلف با کلاس های پروازی متعدد این کار خود به یک علم تبدیل شده است.

مسافران باهوش و فکور روزگار کنونی شرایط و فاکتورهای زیادی را برای خرید بلیط هواپیما درنظر می گیرند، تابتوانند بهترین پرواز را باکمترین نرخ خریداری نمایند. این فاکتورها از روز رزرو پرواز و زمان خدمات گرفته تا انتخاب نوع هواپیما و شرکت هواپیمایی موردنظر تنوع دارند مثلا هواپیما ایرباس باشد یا فومر یا بویینگ مسافر زیرک امروز دیگر به سدار شدن به پرواز قانع نمی شود و میخواهد حق انتخاب نوع هواپیما نوع صندلی و غذا و پذیرایی را داشته باشد.

در میان این همه فاکتورهای مورد نظر مسافران امروزی مستقیم یا غیرمستقیم بودن پرواز هم برایشان اهمیت داردمنظور از غیر مستقیم بودن توقف در یک شهر میانی است اما جنبه دیگر این داستان این است که ایرلاین‎های ایرانی وخارجی در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری در پی اطمینان یافتن از دستیابی به حداکثر سود معقول ممکن و در عین حال به بهترین شکل نشان دادن کیفیت خدمات و ارزش واقعی خود هستند.

شرکت های هواپیمایی مانند ماهان و ایران ایرو وارش و سپهران و زاگرس و کاسپین این روزها به دنبال مدیریت درآمدها و هزینه های خود بوده و با استفاده از نرم افزارهای جدید کامپیوتری که روزبه روز پیچیده تر می شوند، وضعیت مسیرهای پروازی و خدمات کیترینگ و حمل بار و مسافر در سراسر جهان را بررسی می کنند و سعی در ارتقا هرچه بیشتر خدمات خود دارند.

تکنیک های محاسباتی چون حاشیه سود موردانتظار هر صندلی به دنبال پیداکردن بهترین راه های ممکن برای تعیین قیمت ها در زمان واقعی است. این سری از تکنیک ها نه تنها در مسیر پروازی مدنظر اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی برای تعیین قیمت بلیط هواپیما قرار می دهد، بلکه درباره تمامی فرصت های و امکان های کسب درآمد و سود در سراسر شبکه خطوط هوایی اطلاعات در اختیار کاربران می گذارد.

بنابراین برای مثال، یک پرواز از مبدا تهران به مشهد می تواند همان هزینه ای را داشته باشد که مسیر طولانی تر آن یعنی پرواز مشهد به کرمانشاه دارد. عجیب نیست که یک شرکت هواپیمایی به عنوان مثال ماهان صندلی های خود را براساس اینکه چه کسی قرار است روی آن بنشیند قیمت گذاری کند. شرکت های هواپیمایی معمولا مسافران را به دو دسته مسافرت های خانوادگی و دسته جمعی برای گذران اوقات فراغت یا زیارت و مسافرت‎های کاری و ماموریتی تقسیم می کنند.

برنامه برخی از خطوط و مسیرهای پروازی از این هم مشخص تر است. آنها به مسافرانی که پول کمتری می دهند خدمات کمتری ارائه کنند و آنها که پول بیشتری می‎دهند، از امکانات و رفاه بیشتری برخوردار می شوند. مسافرانی که به احتمال زیاد در ازای پرداخت پول بیشتر به هواپیمایی حاضر هستند بلیت مسیرهای شلوغ و پر رفت و آمد را تهیه کنند، شناسایی شده و پول بیشتری از آنها میگیرند.

بنابراین صندلی‎های آزاد در هواپیماهای غیر ایرانی به هر قیمتی که ایرلاین‏ها صلاح بدانند فروخته می‎شوند چون بازار رقابتی و آزاد است هرچند چند سالی هم هست که نرخ در ایران هم شناور شده و انعطاف بیشتری دارد.

یک راه دیگر مسافران برای گیر آوردن بلیت ارزان هواپیما یافتن پروازی است که باچک کردن سایت بلیط چارتر در یک روز خاص از دیگر روزها ارزان تر می شود و میتوانند سریع بلیط را رزرو کرده و درگوشی موبایل خود دانلود نمایند. که جمعه گران ترین روز برای بلیت هواپیماست، درحالی که یکشنبه اگر کسی بلیط هواپیما رزرو کند می تواند با 20% تخفیف همان بلیت را از سایت بلیط چارتر بگیرد این آمار و ارقام تحقیقاتی بوده و میانگین در نظر گرفته شده.

البته به گفته مدیر عامل سایت بلیط چارتر هیچ تضمینی برای این امر وجود ندارد که یک روز از هفته بلیط هواپیما ارزان تر از روزهای دیگر باشد. اما کلا روزهای وسط هفته در ایران و آخر هفته در خارج کشور زمان خوبی است که بتوان بلیط هواپیما ارزان قیمت پیدا کرد. با همهاین تفصیلات و این حرف ها اما کلاس پروازها در تمام دنیا دو دسته هستند یا بیزینس کلاس است یا اکونومی(معمولی یا اقتصادی هم گفته می شود).

ایرلاین‎ها دارای چندین زیر کلاس پروازی میباشند که با حروف انگلیسی مشخص می شوند، و بر حسب کلاس بندی موجود قیمت بلیط هواپیما متفاوت مباشد و انتخاب کلاس پروازی در امر کنسلی پرواز نیز بسیار حائز اهمیت است که در مقاله های بعدی به این مسئله خواهیم پرداخت.

برای پیدا کردن یک بلیط ارزان قیمت راههای مختلفی وجود دارد؛ که در آموزش های سایت بلیط چارتر میتوانید با تمامی راهها اشنا شده و به یک ابر مسافر تبدیل شوید Blitcharter


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.